Čteš stránku našeho prvního hraného amatérského videofilmu
Čarodějky na cestách
natočeného podle našeho prvního scénáře podle stejnojmenné {ne však první} knihy Terryho Pratchetta.

Obálka knížky Čarodějky na cestách Cover of book Witches abroad
Obálka knížky "Čarodějky na cestách" Obálka knížky "Witches abroad", tedy anglického originálu.

Historie vzniku filmu nebyla ani krátká ani jednoduchá. Nejprve přišel P.J. za M.F. (leden 1997), že když tak dlouho chtějí něco natočit, že ať teda konečně něco natočí, a že by to mělo být podle něčeho co oba znají a mají rádi, třeba "Čarodějky na cestách". M.F. o tom chvilku přemýšlel a pak se snažil P.J. přesvědčit, že taková předloha natočit nejde. Až M.F. P.J. přesvědčil. Ale mezitím, jak o tom pořád tak přemýšlel, došel k závěru, že při ochotnickém pojetí a vynechání hollywoodského pozlátka to jít může (prostě to zkusit). A jal se přesvědčovat P.J., že to jde a že to tak tedy udělají, až P.J. zase přesvědčil nazpátek. A začaly přípravy. Shánění herců, plánování natáčecích míst a termínů, psaní a pilování scénáře... (toto byla vlastně práce P.J.)

scénář scénář titulků
Ukázka třetí strany scénáře "Čarodějky na cestách". Všechny scény bohužel M.F. nestihl do natáčení nakreslit. Scénář úvodních titulků.

Točili jsme první týden prázdnin v červnu 1997 ve Vranově nad Dyjí a na zřícenině hradu Cornštejn {a dotáčeli až do prvního sněhu po víkendech v Hustopečích nad Bečvou} videokamerou Panasonic VHS-C, digitalizovali Matrox Rainbow Runnerem, stříhali po zimních večerech na pentiu. Hrála děcka z Hustopečí n./B a naši přátelé, kteří také vydatně pomáhali. Všechna jména se dočtete v titulcích. Na režisérské židličce seděl P.J. a za kamerou postával M.F. Nezřídka si role střídali. Vše poprvé.

Poznámka: Původně bylo v plánu natočit ještě zjara pro začátek něco kratšího, ale nějak se to nestihlo.

Gáblik Zásoby došly Nejmladší účastník natáčení
Herce bylo třeba samozřejmě krmit.Na tolik mládeže bylo zapotřebí obstarat zkušený pedagogický dozor. Ten samý dozor vládl také kuchyni a spíži.Nejmladší účastník natáčení. Sice nehrál, zato všichni dodnes slyší jeho pištivé "Mamíííí...!"
..nespat na žádném natáčení. Týdáda týdáda.. Natáčení bylo skvělé..
Co bylo pro M.F. na natáčení nejtěžší? "..nespat na žádném natáčení."Neposedné kameře P.J. se podařilo zachytit M.F. při chvilkovém pominutí smyslů. Všimni si jak se E.S. šklebí na kafe. To musel být dryják."Natáčení bylo skvělé.." Tak hodnotí celou akci naše diva.
Mmmmmmm Samodělník Ansábl
A takto hodnotí práci týmu P.J.: "Mmmmmmm"Nebýt vysvětlujícího textu na pracovním úboru P.J., nikdo by nepoznal jeho skutečné pracovní zařazení.Ansábl na závěrečném večírku, ze kterého jsou povětšinou i předešlé obrázky.

Několik obrázků z filmu:

...to je tak trochu pitomost, ne? ..spadnou dolů a zabijou se. ...kampak jdeš Karkulko?
"...to je tak trochu pitomost, ne?"
Čarodějky se chystají na cesty
"..spadnou dolů a zabijou se."
Čarodějky cestují
"..kampak jdeš Karkulko?"
Čarodějky potkávají karkulku; škoda že nevidíte Karkulčinu skvělou práci nohou.
Neúúú... ...u nás se tomu říká voodoo... V bažinách
"Neúúú..."
Ve filmu jsou i vysloveně drastické akční scény ;-) Zde zabíjení vlka.
"..u nás se tomu říká voodoo.."
Setkání čarodějek; v pozadí zvuk tržiště.
Rozhovor na verandě v bažinách. Bohužel zrovna u silnice.
A - možná taky ne... Stráže spí Teď musíš zastavit ten kočár Silvere
"A - možná taky ne.."
Zdařilá maska barona Soboty.
Toto je právě ukázka noční scény točené v noci. Ani šepot není zrovna dobré točit jako šepot."Teď musíš zastavit ten kočár Silvere."
Jeden z mnoha skvělých triků - transformace (plyšového) kocoura ve svalovce. (animoval M.F.)
Ples Zombii nezabiješ Ty jsi rozbila jedno zrcadlo...
Ples je skutečnou davovou scénou. A kompars (složený z právě nehrajících herců) dokonce skutečně tančí!Zabíjení zombije je další ukázka skvělé trikařské práce. (tentokrát P.J.)Rozbíjení zrcadel patří k těm scénám, co se nemohou donekonečna opakovat. Ale je působivé.

Konečně tu máme alespoň trailer aneb "Co uvidíte ve svých kinech"!

Trailer
Náš trailer. Jsme na něj celkem hrdi.
(607k dost hrubého pokoukání v RealVideo, nebo lepší, ale větší 3M MPEG, případně nejlepší a největší 9M MPEG)

Videoukázky z filmu ještě stále připraveny nemáme. Vezmi proto alespoň za vděk několika ukázkami finálně nezpracovaných triků.

Vzlet čarodějek Začarování kocoura Začarování P.J. s efekty
Vzlet čarodějek
(151k MPG, bez zvuku)
Přeměna kocoura v člověka
(260k MPG, surový zvuk)
Zkušební začarování P.J. Toto byl první pokus jestli vůbec dokážeme nějaké triky udělat.
(304k MPG)

Zvláštní kapitolou jsou titulky. Úvodní jsou skvělou animátorskou prací M.F. (původně uvažované 3D zpracování vybouchlo, tudíž se bylo třeba uchýlit k umění). Závěrečné ostatně také.

Úvodní animované titulky Závěrečné titulky
Úvodní animované titulky.
(285k v RealVideo; 1,1M AVI)
Závěrečné titulky jsou "klasické kinové" obsahující jména všech zúčastněných.

Po roce, v sobotu 25.7.1998 v 17:00, proběhla slavnostní premiéra v sále Sokolovny v Hustopečích nad Bečvou. Hojná účast (asi 70 diváků), předávání oskárků, přípitek a dobré chlebíčky. Pozvánka vypadala takto.

chlebíčky promítač diváci napjatě sledují děj
Chlebíčky byly odměnou těm, co shlédli celý film a zúčastnili se slavnostního banketu s přípitkem. Promítání se ujal P.J. Přeci jen do těch hadiček vidí nejlíp. Kolem sedmi desítek diváků napjatě sleduje upoutávku na film na dvoumetrovém plátně plátně. Všimni si vlevo vedle videa profesionálně zeleného monitoru ;-)
předávání oskárků sál bouří nadšením konec
Před filmem proběhlo slavnostní předávání oskárků. Aby z toho herci taky něco měli. Sál bouří nadšením! Pravdou je, že se nejvíc líbil "Film o filmu". Konec

Poznámka: Předešlé obrázky jsou povětšinou grabnuté ze zastaveného videa.
Poučení: To není dobré.

V "distribuce" jsou videokazety VHS s naším filmem, upoutávkou, filmem o filmu, záznamem premiéry a s barevným přebalem. Pokud máš velmi vážný zájem napiš, za 150Kč + poštovné ti kazetu pošleme. Pokud to půjde, ne na dobírku.

kazeta CnC

150,- Kč


Dočkali jste se! Promítali jsme ve středu 16.9.1998 v 19:00 hod. v sále Restaurace Hvězda v Bystrci v Brně. Kdo nepřišel, jeho škoda. Může se podívat alespoň na pozvánku.

Díky účasti v internetové soutěži byly 8.6.'99 promítány "Čarodějky na cestách" v pražském kině (kinečku) MAT!. Účast uspokojivá, odezvy, jak už to bývá.

Náš film byl promítán na brněnském setkání scifistů Dracon'99.

Časem zde vystavíme i nějaké další fotky z natáčení a další ukázky z filmu.